Týden č. 3

25. ledna 2012 v 12:08 | Tessa |  Zápisky
Jak se daří naší Tesse ve Finsku?


Třetí týden ve Finsku byl, jak to říct, velmi stereotypní. Většina aktivit, se skládala ze školy a postele ;). Chytla mě nějaká nemoc, se kterou jsem se potýkala celý týden, a když už jsem si myslela, že jsem nad ní vyhrála, mrcha se vrátila znovu a silnější. Sakra, sakra, sakra.
V úterý nám začal Finish surival course. Bude trval 2 týdny a hodiny máme vždy út - čt od 16.15 do 19.30. Jako je to dost záhul, ale docela srand. Učíme se tam základy finštiny (vážení to je šílený jazyk, málem jsem si polámala jazyk a krom toho si pamatuju velký prd, už se těším na tu zkoušku, co mě čeká na konci kurzu, takže za dva týdny.
Minä olen Tereza, olen Tsekkista, olen opiskelija. - Jmenuji se Tereza, jsem z České republiky, jsem student
Terve - ahoj hoi - ahoj
Nahdäan - ahoj (uvidíme se později)

Číslovky (a to jsem si myslela, že žádný jazyk na světě nemá horší číslovky než francouzština, až se vrátím, budu se muset omluvit svému učiteli, finština je ještě horší)
Ykli 1
Kaksi 2
Kolme 3
Neljä 4
Viisi 5
kuusi 6
seitsemän 7
kahdeksan 8
yhdeksän 9
kymmenen 10

Viikonpäivät - dny v týdnu
maanantai (ma) ponděí
tiistai (ti) úterý
keskiviikko ( ke) středa
torstai ( to) čtvrtek
perjantai ( pe) pátek
lauantai (la) sobota
sunnuntai ( su) neděle

Kuukaudet - měsíce v roce
Tammikuu - leden
Helmikuu - únor
Maaliskuu - březen
Huhtikuu - duben
Toukokuu - květen
Kesäkuu - červen
Heinäkuu - červenec
Elokuu - srpen
Syyskuu - září
Lokakuu - říjen
Marraskuu - listopad
Joulukuu - prosinec

Tak schválně, komu se ten jazyk líbí natolik, aby se jej začal učit pořádně? Já osobně zůstanu jenom u těchto základů, myslím, že angličtina, němčina, francouzština a španělština mi bude stačit ;).
Zážitek tohoto týdne přišel ve čtvrtek. Myslím, že to jsme všichni koukali jak blázni. Město Oulu totiž na začátku každého semestru pořádá oficiální uvítání zahraničních studentů do města, které se konalo na radnici. Nádherná budova jak z venku, tak zevnitř. Při vstupu jsme všichni dostali sklenku šampaňského a naslouchali proslovu místostarosty. Postarší, mile vyhlížející muž, mluvil o tom, jak je rád, že jsme si vybrali Oulu, o jeho historii a že doufá, že se nám tady bude líbit a možná, že někteří z nás zjistí, že tady chtějí žít natrvalo a usadí se zde, po dokončení školy. Po úvodním slovu začala recepce, připravili si pro nás uzeného lososa, různé saláty a paštiky. Bylo to opravdu výborné a ve velkém stylu. Ten večer jsem potkala asi dalších sedm Čechů a Slováků, co tady v Oulu taky studují, ale jinou školu než my. Jsou tady totiž dvě vysoké školy. A krom toho bydlí na jiné ubytovně než já, takže už se možná nepotkáme, a možná ano v některé z hospůdek v centru (kde jsem ještě nebyla ani jednou). Ve velmi rozverné náladě po uknčení recepce se nám ještě nechtělo jít domů a proto jsme se rozhodli, že zajdeme na jedno pivo do Hevimesty, velmi oblíbeného studentského klubu v centru. Byla jsem ochotná jít taky, ale hned, dokud jsem v centru, protože mi bylo jasné, že když dojdu domů, už mě nikdo zpátky do centra nedostane. A tak jsme šli. Ha, Hevimesta se otevírá až ve 22.00 a my tam byly okolo 19.30. Sakra :D. Takže zase nepoznám prostředí místních hospod. Vydali jsme se na dlouhou cestu domů a domluvili se, že si sedneme v pokoji maďarských kluků a uděláme si soukromou roomparty ;). Nakone jsme seděli asi do půlnoci a potom do hajan, protože druhý den byla škola.
V pátek jsem byla pozvána k Tince do pokoje, vařila pro pár lidí večeři. Hmm asi bych taky měla něco vymyslet, ale když já jsem opravdu mizerná kuchařka i v naší skvělé kuchyni doma, natož tady v té předpotopní, takže tento návrh budu asi ještě pár týdnů, možná měsíců odkládat :D. Po večeři, která byla opravdu velmi dobrá, jsme zůstali u ní v pokoji a konala se další roomparty. Za chvíli dorazil Tibor s notebookem, že chce dokoukat zápas v házené (teda aspoň myslím, že to byla házená, nebo něco tomu hodně podobného). Nevím přesně o co šlo, ale asi mystrovstí Evropy - Francie proti Maďarsku. Ohromná byla jeho radost, když Maďaři vyhráli. A jak sám tvrdil, byl to malý zázrak, protože Francouzi jsou prý jeden z nejlepších týmů současnosti. No, budu mu věřit ;). Ani nevím jak, ale přesunuli jsme se do pátého patra, kde už se tradičně pilo, ostatně opravdu jako každý den…, ale byla jsem hrozně unavená, pořád ještě cítím nachlazení, které mě na začátku týdne skolilo, takže jsem opět po půlnoci odešla do postele, abych byla použitelná na sobotní výlet po městě, který pořádala škola.
Super. Na výletě jsem sice použitelná byla, za to po něm jsem myslela, že padnu za vlast. V neděli jsem málem nevstala z postele, jak mi bylo mizerně. Jsem opravdu ráda, že se mi to zase vrátilo. Obávám se, že mě neskolilo nachlazení, ale chřipka. Sakra, sakra, sakra. Mám týden na to, abych se vyležela, protože příští víkend mě čeká výlet na ostrov, kde budeme celý víkend a jet tam musím, protože se tam bude konat závěrečná zkouška z Finish surival cours. Fakt bezva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Moony Moony | Web | 25. ledna 2012 v 12:18 | Reagovat

Ty jo, finština je fakt maso jazyk.. tež jsem si myslela že fránina je strašná ale podle tohohle to je taková malá sranda :D už se těším až tě uslyším mluvit finštinou :))

2 Bára Bára | Web | 28. ledna 2012 v 21:12 | Reagovat

No to se nedivim,taky bych si polámala jazyk :DD

3 TePa TePa | Web | 20. března 2012 v 19:43 | Reagovat

Mě třeba severské jazyky imponují, moc se mi to líbilo :D Francouzi zvrací, to je snad ještě horší než lámání jazyků :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama